Новини та анонси
- Анонс книжкових новин та презентація досліджень
- Інформаційна сесія «Дискримінація в Україні»
- Участь в ІІ Міжнародній науково-практичній інтеренет-конференції
- Громадські ініціативи
- Тренінги
- Intercultural Cities Newsroom
- Загальноуніверситетський семінар для викладачів “Нетрадиційні форми проведення занять”
22 травня 2024 року в рамках забезпечення академічної мобільності відбулася дуальна лекція в онлайн форматі в рамках вивчення навчальної дисципліни «Соціологія масових комунікацій» здобувачів вищої освіти 4 курсу ОП Соціологія. Модераторами лекції виступили професор кафедри соціології та філософії Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького Наталя Глебова та Ірина Грабовська кандидат філософських наук, доцент, старший науковий співробітник відділу філософії і геополітики Науково-дослідного інституту українознавства Київського національного університету Тараса Шевченка – тема лекції: «Специфіка соціальної трансформації західних країн: проблема критеріїв сучасності». Лекція охоплювала багатогранні аспекти дослідження масової комунікації в соціології. Важливо розуміти, що масова комунікація не тільки інформує суспільство, але й формує соціальну реальність, впливає на культуру, політику, економіку і навіть на індивідуальну свідомість. Ці дослідження допомагають глибше зрозуміти складні взаємозв’язки між медіа та суспільством і розробляти стратегії для більш ефективного використання медіа в соціальному контексті.
20 травня 2024 року відбулася дуальна лекція у дистанційному форматі «Українська філософія постмодерну: основні риси та представники» для аспірантів ОП «Філософія» в рамках вивчення навчальної дисципліни «Філософія сучасного світу». Лекторами виступили кандидат філософських наук, доцент кафедри соціології та філософії МДПУ імені Богдана Хмельницького Ірина Букрєєва та кандидат філософських наук, доцент, заступниця завідувачки відділу з навчально-виховної та наукової роботи з наукової роботи та міжнародної співпраці Академії рекреаційних технологій і права (Україна) Тетяна Ліщук-Торчинська.
Предметом обговорення стали питання значення ідентичності та культурного контексту у сучасному філософському дискурсі. Лектори зосередили увагу здобувачів на основних представниках українського постмодерну в літературі, зокрема Ліні Костенко, Юрію Іздрику, Любко Дерешу, Сергію Жадану тощо. Характерними рисами їх стилю є (само)іронія, колажування текстів, багатообразність, міксування жанрів. Українські філософи постмодерну піддають сумніву істину, як соціально конструйовану та культурно обумовлену, а не абсолютну та об’єктивну. Вони розглядають світ як мультикультурний, де співіснують різні історії та тлумачення
Наприкінці лекції відбувалася кваліфікована дискусія, де здобувачі отримали вичерпані відповіді та висловили своє бачення перспектив розвитку української філософської думки та її внеску у світову філософську спадщину.
16 -17 травня 2024 року викладачі кафедри соціології та філософії, здобувачі та аспіранти взяли участь у V Міжнародній науково-практичній конференції «УКРАЇНО МОЯ ВИШИВАНА: ЕТНОКУЛЬТУРНИЙ ТА ОСВІТНЬО-ВИХОВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНСЬКОЇ ВИШИВАНКИ», яка проводилася за ініціативи Інституту Педагогіки Національної Академії Педагогічних Наук України та МДПУ імені Богдана Хмельницького (м. Київ, Зал засідань Мистецького Арсеналу).
Зі словами привітань виступили поважні гості: Василь Кремень, президент Національної академії педагогічних наук України, доктор філософських наук, професор, Іван Федоров, голова Запорізької обласної військової адміністрації, український політик, громадський діяч, Земфіра Кондур, менеджерка проєктів Ради Європи (Страсбург, Франція), Руслан Горяченко, керівник Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України, доктор філософії, Наталя Фалько, ректор Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою, Люба Любчук, голова Світової координаційної освітньо-виховної ради Світового Конгресу Українців (Париж, Франція).
Модератор конференції Наталія Богданець-Білоскаленко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України, експерт Ради Європи. До слова вона запросила спікерів, які ґрунтовно розглянули питання: Утвердження української ідентичності та її символів – важливий складник культурної дипломатії
(Колесніченко-Братунь Наталія Ростиславівна, кандидат філологічних наук, доцент, керівник секретаріату комітету Верховної Ради з питань культури і духовності у 2007 – 2019 рр., дипломат, письменниця, член НСПУ). Вишита сорочка українців: спростування деяких фейків через екскурс у письмові згадки Балушок Василь Григорович, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України (Олійник Марина Володимирівна, кандидатка історичних наук, наукова співробітниця Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України), Делегітимізація російських історичних наративів у публічному просторі
незалежної України і Світу (Журба Михайло Анатолійович, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії та археології Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова), Національно-патріотичне виховання молоді у воєнний та повоєнний періоди (Гудзь Віктор Васильович, доктор історичних наук, професор, кафедри історії та археології Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького), Формування компетентного мовця в умовах засвоєння базових концептів української культури (Горошкіна Олена Миколаївна, доктор педагогічних наук, професор, завідувачка відділу навчання української мови та літератури Інституту педагогіки НАПН України), Одяг українців крізь призму національних традицій (Богданець-Білоскаленко Наталія Іванівна, доктор педагогічних наук, професор, завідувачка відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України, експерт Ради Європи).
Конференція пройшла за підтримки Проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних менших і ромів в Україні», голови Запорізької обласної військової адміністрації Івана Федорова, Мелітопольської міської ради Запорізької області у співпраці з Координаційним простором допомоги «Мелітополь саме тут.Київ» та «Creative states Arsenal»
13 травня відбулася публічна лекція доктора філософських наук, професора кафедри соціології та філософії Цюрупи Михайла Володимировича на тему «Війна – як ми її розуміємо, так і боремося» для аспірантів ОНПФілософія. Обговорювалися актуальні питання щодо природи війни, етики ведення війни, війни як продовження політики, армії та суспільства, приватного та державного інтересу
8 травня В рамках забезпечення академічної мобільності здобувачів освіти та договору про міжкафедральну співпрацю між Мелітопольським державним педагогічним університетом імені Богдана Хмельницького та Маріупольським державним університетом 8 травня 2024 року відбулася дуальна лекція у дистанційному форматі в рамках вивчення навчальної дисципліни «Соціологія соціальних змін та модернізації» здобувачами вищої освіти 1 курсу СВО Бакалавр спеціальності 054 Соціологія. Модераторами лекції виступили старший викладач кафедри соціології та філософії МДПУ імені Богдана Хмельницького Ігор Чичановський та Альона Стадник кандидат соціологічних наук доцент кафедри філософії та соціології Маріупольського державнного університету – тема лекції: «Специфіка соціальної трансформації західних країн: проблема критеріїв сучасності».
Предметом обговорення на лекції стали питання історичних та соціокультурних чинників модернізації країн Західної Європи і США. Лектори зосередили увагу здобувачів на основних фазах модернізації в концепції С. Блека, дилемах «аграрного – індустріального», «традиційного – сучасного» типів товариств. Також було розглянуто феномен «постсучасності» в ракурсі модернізаційної парадигми (Дж. Грей, Р. Інглехарт, Е. Гідденс, Р. Тьорнборн) та дана класифікація типів модернізації в сучасній науці.
Після інформації лекторів здобувачі вищої освіти задали ряд питань, щодо впливу процесів модернізації на очікувані соціальні зміни в Україні у повоєнний період та отримали на них змістовні відповіді. В цілому мета дуальної лекції була досягнута, здобувачі вищої освіти 1 курсу СВО Бакалавр спеціальності 054 Соціологія поглибили свої теоретичні знання та отримали практичні навички та вміння аналізувати суспільні явища як у структурному, так і динамічному вимірах за питаннями теми «Специфіка соціальної трансформації західних країн: проблема критеріїв сучасності» у рамках вивчення навчальної дисципліни «Соціологія соціальних змін та модернізації». Зазначимо, що в сучасних умовах такий формат проведення лекцій користується популярністю серед студентів, та надає можливість забезпечити міжкафедральну інтеграцію.
18 квітня В рамках Договору про співпрацю Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького з Музеєм книги і друкарства України науково-педагогічні працівники кафедри соціології та філософії взяли участь в презентації книги Олександра Шульгина «Україна проти Москви 1917». Актуальність праці є важливою для українського суспільства в час нинішньої агресії росії проти України, адже вона підтверджує, як глибинно українські інтелектуали розуміли сутність російського большевизму, його природу й наслідки для української нації. Перекладено з французької мови Оленою Леонтович за виданням: Choulguine Alexandre. L’Ukraine contre Moscou (1917). Paris: Librairie Felix Alcan, 1935.
Відвідали викладачі й виставку видавництва «Дух і Літера» – «1000 і 1 книжка: з доробку трьох десятиліть»
В експозиції, окрім книг, представлені унікальні документи, фотографії, автографи Мирослава Поповича, Івана Дзюби, Євгена Сверстюка, Януша Корчака, Василя Стуса, Михайла Брайчевського, Шолом-Алейхема та інших; оригінальні мистецькі твори знаних українських художників — партнерів видавництва: Галини Григор’євої, Івана Остафійчука, Пінхаса (Павла) Фішеля, Якима Левіча, Бориса Єгіазаряна та інших. Дякуємо за запрошення, шануємо співпрацю.
В рамках реалізації Договорів про співпрацю, 16 квітня 2024 року директорка Центру соціологічних досліджень Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, Людмила Афанасьєва мала честь взяти участь в роботі 13 ЗАСІДАННЯ ЕТНОСОЦІОЛОГІЧНОЇ НАУКОВОЇ ШКОЛИ ПРОФЕСОРА ВОЛОДИМИРА ЄВТУХА у контексті 190-річчя Українського державного університету імені Михайла Драгоманова та з нагоди 50- річчя наукової діяльності Володимира Борисовича Євтуха, професора кафедри соціології та публічних комунікацій Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, радник ректора, професор соціології, доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України, Заслужений діяч науки і техніки України, Doctor Honoris Causa Латвійського університету (Рига, Латвія), Doctor Honoris Causa Східноєвропейського університету імені Лесі Українки (Луцьк, Україна), Почесний професор Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.
ТЕМА ЗАСІДАННЯ: АВТОНОМНИЙ ÁКТОР В НАУЦІ: САМОРЕФЛЕКСІЇ, ЗАКОРІНЕНІ У ДОВГОЛІТНЬОМУ ДОСВІДІ.
Член-кореспондент НАН України Володимир Борисович Євтух презентував учасникам й учасницям власне розуміння «Автономного áктора у науці», а саме:
1) самостійний вибір дослідницького напряму;
2) оволодіння дослідницькими режимами (режим -1, режим – 2, режим – 3);
3) ґрунтовні знання стосовно ринку термінології та участь у його формуванні;
4) участь у якісних наукових активностях (конференції, дискусії, наукові діалоги тощо);
5) гідні індекси цитування та Хірша;
6) запрошення до публікації праць у солідних виданнях, до рецензування праць, які подаються до публікації у цих виданнях, до участі у редколегіях цих видань;
7) особливий характер публікації вислідів дослідження (їхня фіксація у різного роду виданнях – Wer schreibt, der bleibt);
вибудовування наукової школи;
9) рівень вправності у веденні діалогу, дискусії з фахівцями (не марнотратство часу);
10) отримання задоволення від заняття науковими активностями.
Тому ДЕВІЗ його: Wer schreibt, der bleibt – Хто пише, той залишається в пам’яті.
Модераторка заходу: Директорка навчально-наукового інституту соціології та соціальної політики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, проф.. Алла Ярошенко.
В заході, який проводився в офлайн та онлайн форматі, взяли участь 68 осіб з України, Латвії, Німеччини, Польщі.
Мелітопольський державний педагогічний університет
13 квітня Викладачі кафедри соціології та філософії разом зі здобувачами вищої освіти освітнього ступеню «Магістр» та аспірантами ОНП Філософія взяли участь у гостьовій лекції американського професора Філадельфійського Університету мистецтв Михаїла Сергеєва. Тема лекції «The “End of History” or the End of Humanity? Rereading Fukuyama and Huntington During Russia’s War Against Ukraine”» («“Кінець історії” чи кінець людства? Перечитуючи Фукуяму та Хантінгтона під час війни Росії проти України»). Сучасні військові конфлікти відбуваться на стику цивілізацій. Ця межа між Заходом і Сходом проходить на території нашої держави. Сучасна війна росії проти України – війна не за території, а війна культур та ідентичностей.
12 квітня 2024 року відбулося розширене засідання науково-методичного семінару кафедри філософії та соціології та кафедри права, в роботі якого взяли участь як науково-педагогічні працівники кафедр так й аспіранти спеціальності 033 «Філософія». На самому початку роботи з доповіддю «Нова філософія освіти у оновленій поствоєнній Україні» виступив професор кафедри Михайло Володимирович Цюрупа.
Учасники семінару обговорили питання:
– Напрямки формування інтелектуальної переваги студентської молоді в епоху глобальної конкуренції та воєнного стану в Україні (проф. Цюрупа М.В.).
– Проблема реалізації вимог-пропозицій Прем’єр – міністра України щодо «пріоритету спеціальної та військової освіти» в Україні воєнного стану життя у навчальній, науковій, виховній роботі кафедри соціології та філософії (доц.. Афанасьєва Л.В.)
– Формування критичного, аналітичного, креативного мислення в контексті студентоцентричного навчання (аспіранти Андрющенко О., Вишневський О., Горбаль Я.
– Соціологічні дослідження змін освітніх запитів молодого покоління громадян Південного Сходу України та розробка практичних спрямувань освіти педагогів (доц.. Букрєєва, ст.. викл. Чичановський І. О).
– Нова філософія освіти у контексті конкуренції розумових досягнень сучасного людського та «штучного» інтелекту, мережевого (он-лайн) та очного навчання (доц. Глинська Л. Ф.)
– Вимоги до соціального портрету науковця України: від воєнного до пост воєнного стану життя (проф.. Глебова Н.І.).
– Філософсько-правові аспекти науково-педагогічної діяльності (проф. О.Г. Предместніков).
8 квітня викладачі кафедри соціології та філософії Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького на запрошення EducationUSA Ukraine брали участь у вебінарі “COIL в Україні: найкращі практики”.
Ця зустріч була актуальною, цікавила співпрацею з іноземними колегами в форматі COIL (Collaborative Online International Learning). Проекти COIL – це чудова можливість обмінятися досвідом з колегами з інших країн та допомогти студентам своїх курсів розвинути низку навичок, серед яких навички міжкультурної комунікації та роботи в команді.
Формат є достатньо новим для української системи вищої освіти. Дискутували з випускниками програми “Академія Лідерства з Інтернаціоналізації” від EducationUSA; вони поділилися своїм досвідом: як знайти партнера, як організувати процес та залучити студентів. Випускники програми пройшли навчання від центру SUNY COIL та мають досвід не лише реалізації таких проектів, а й їх координації.
1 квітня 2024 р. відзначається 215-річчя видатного українського письменника Миколи Васильовича Гоголя (1809–1852). З цієї нагоди викладачі кафедри соціології та філософії разом з аспірантами ОНП Філософія взяли участь у вебінарі «Філософія сюрреалізму як основа критичного реалізму у творчості Миколи Васильовича Гоголя», який проводив доктор філософських наук, доцент, методист обласного науково – методичного центру КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» СЕРГІЙ ПОДМАЗІН
6 березня Відповідно до “Положення про підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана
Хмельницького” аспірант кожні півроку звітує про хід виконання індивідуального плану на засіданні кафедри в залежності від дати зарахування. 06.03 2024 року відбулось чергове засідання кафедри соціології та філософії МДПУ, на якому НПП заслухали міжсеместровий звіт ще чотирьох аспірантів першого року навчання ОНП 033 “Філософія”. Вітаємо Олексія Андрющенко, Олександра Вишневського, Ярослава Горбаля, Андрія Шевчука.
27 лютого УЧАСТЬ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО В ПРОЄКТІ РОМСЬКОГО ЖІНОЧОГО ФОНДУ «ЧІРІКЛІ» З ЗАХИСТУ ПРАВ І СВОБОД ПРЕДСТАВНИКІВ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН ТА КОРІННИХ НАРОДІВ ЩО ЗАЛИШИЛИСЯ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
У межах співпраці Офісу Омбудсмана України з Ромським жіночим фондом «Чіріклі» в
рамках реалізації проєкту «Голос жінки та лідерство» за підтримки Українського Жіночого Фонду та Уряду Канади у місті Києві 27 лютого 2024 року відбулася третя конференція ромських жінок: «Захист прав ромських жінок під час війни в Україні». До роботи в
конференції були запрошені представники центральних та місцевих органів виконавчої
влади, ромських жіночих громадських організацій, міжнародних інституцій, які працюють у сфері рівності та недискримінації, а також і директор Центру соціологічних досліджень МДПУ імені Богдана Хмельницького Людмила Афанасьєва.
Під час роботи конференції були презентовані Заяви міжнародних партнерів щодо
забезпечення прав Ромських жінок в Україні, розглянуті питання гендерної рівності та захисту прав людини для миру та безпеки, становище ромських жінок в Україні; ініціативи підтримки ромських жінок в Україні: програми та ініціативи впроваджені на місцевому
рівні, доступ до середньої та вищої освіти (у контексті онлайн- та офлайн-навчання), гендерні аспекти змісту освіти під час війни та підвищення обізнаності, захист прав ромських дітей. Лариса Кобилянська (незалежна експертка) презентувала результати проєкту «Жіночий голос і лідерство» Обговорювались на конференції й перспективи
розвитку ромських жіночих організацій та об’єднаного ромського жіночого руху України. До презентованого на конференції друкованого видання Омбудсмана України Д. Лубінця “Національні меншини (спільноти) і корінні народи в окупації: боротьба за виживання”. Результати дослідження «Становище національних меншин (спільнот) і корінних народів під окупацією Російської Федерації» увійшли і результати наукового доробку
багатовимірного комплексного соціологічного дослідження науковців МДПУ імені
Богдана Хмельницького “Етнічні спільноти і спільність: запорука громадської активності та довіри” проведеного у квітні-грудні 2022 року в рамках реалізації проєкту Ради Європи
«Посилення захисту національних меншин, у тому числі ромів, та мов меншин в Україні». Дякуємо Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини за почутий голос представників національних меншин та корінних народів що залишилися на тимчасово окупованих територіях Мелітопольщини.
Щира подяка за запрошення Президентці Міжнародної Благодійної Організації Ромський Жіночий Фонд “Чіріклі” Юлії Кондур та Координаторці проектів Ради Європи з протидії дискримінації, національних меншин, включаючи ромів Земфірі Кондур.
30 січня 2024 року з 16:00 – 18.00 онлайн, на платформі ZOOM за ініціативи Хортицької національної академії, Української школи архетипіки УТА, Університету менеджменту освіти НАПН України, Інституту історії України НАН України відбулась відкрита лекція удвох Едуарда АФОНІНА – професора, доктора соціологічних наук та Андрія МАРТИНОВА – професора доктор історичних наук на тему «Перемога України в російсько-українській війні: соцієтальний (психосоціальний) вимір» до якої долучились бакалаври, магістри, аспіранти та викладачі кафедри соціології та філософії МДПУ імені Богдана Хмельницько
29 січня – 2 лютого 2024 року.
В рамках імплементації проєкту Центру Досконалості Жана Монне “Європейські Студії соціальних інновацій в освіті” бакалаври, магістри, аспіранти та викладачі кафедри соціології та філософії МДПУ імені Богдана Хмельницького долучились до роботи VI МІЖНАРОДНОЇ ЗИМОВОЇ ШКОЛИ З ЄВРОПЕЙСЬКИХ СТУДІЙ «Соціальна політика ЄС і політика згуртування: Розробка політик та імплементація». Зимова школа включає у себе лекційно-дискусійний блок та два воркшопи: “Соціальна політика ЄС та політика згуртованості ЄС”; ” ФОРМУВАННЯ ПОЛІТИКИ У СОЦІАЛЬНИХ СПРАВАХ: ЄВРОПЕЙСЬКІ СТАНДАРТИ” і проходить в онлайн форматі на платформі Zoom
23 грудня 2023 року З метою вдосконалення якості підготовки здобувачів, підсилення практичної спрямованості майбутніх фахівців кафедра соціології та філософії регулярно проводить зустрічі зі стейкхолдерами. відбувся круглий стіл «Удосконалення змісту освітньо-професійних програм майбутніх фахівців та підсилення їх практичної спрямованості відповідно до умов воєнного стану та періоду повоєнної відбудови регіону». У рамках круглого столу зі стейкхолдерами з числа академічної спільноти, роботодавців, здобувачів вищої освіти та випускників відбулося громадське обговорення освітніх програм «Соціологія» ступеню вищої освіти «бакалавр», «Соціологія муніципальної політики”, “Соціологія та психологія муніципальної політики” ступеню вищої освіти «магістр», «Філософія» – ступеню PhD. Від університету, як внутрішні стейкхолдери, в заході взяли участь декан факультету інформатики, математики та економіки, доцент Ернест Муртазієв, члени робочих груп із розроблення освітніх програм (ОП) університету, науково-педагогічні працівники кафедри соціології та філософії. На круглому столі були присутні і зовнішні стейхолдери: Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради м. Мелітополя, кандидат філософських наук, доцент Михайло Семікін; заступник ТОВ «Центр стратегічного розвитку територій» Сергій Луценко; керівниця “Відкритого простору допомоги “Мелітополь Саме тут. Запоріжжя” Катерина Кучина; керівниця координаційного простору допомоги «Мелітополь Саме тут. Львів», завідувачка сектору профілактичної роботи Служби у справах дітей ММР Катерина Корнієнко; представник “Благодійного фонду “МРІЯ”, волонтер Сергій Чмихало.
Модератором круглого столу стала завідувачка кафедри соціології та філософії, доцент Людмила Афанасьєва, яка звернулася із вступним словом до учасників круглого столу і наголосила на необхідності співпраці із потенційними роботодавцями під час навчання здобувачів, на розвиткові їх професійних умінь і навичок, що надасть можливість вільного доступу до працевлаштування в умовах військового стану та післявоєнний період.
Гаранти ОП Наталя Глебова, Ірина Букрєєва, Наталя Гузь, Людмила Глинська ознайомили стейкхолдерів із фокусом програм, основними цілями, освітніми компонентами (ОК), що сприяють формуванню загальних і фахових компетентностей, а також сприяють досягненню програмних результатів навчання.
Внутрішніми і зовнішніми стейкхолдерами були надані практичні рекомендації з питань працевлаштування випускників, перспектив подальшого розвитку кафедри, удосконалення змісту освітньо-професійної програми відповідно до умов воєнного стану та повоєнного періоду відбудови регіону.
17 грудня 2023 Продовжуємо міжнародну співпрацю в освітній сфері
Цього тижня представники двох мелітопольських вузів – ТДАТУ ім. Дмитра Моторного та МДПУ ім. Богдана Хмельницького переймали досвід у вищих навчальних закладів Фінляндії
Обговорили спільні наукові проєкти у напрямах SMART-технологій, підприємництва, харчових технологій, інженерії та освіти дорослих.
Домовились про співпрацю в організації гостьових лекцій, наукових заходів, академічної мобільності та проєктної діяльності.
Обговорили можливість отримання подвійних дипломів та організацію науково-практичної конференції Фінляндія-Україна.
Дякую меру міста Mr. Jaakko Kiiskilä, Президенту Університету прикладних наук Сейняйокі Якко Халліла та голові Міжнародного освітнього центру Марйо Арола за гостинність та співпрацю. Якісна та сучасна освіта – одна з базових рис сильної держави.
15 грудня 2023 відбувся семінар для здобувачів вищої освіти усіх спеціальностей “Академічна доброчесність у МДПУ імені Богдана Хмельницького”. Нас ознайомили з видами плагіату, як правильно цитувати авторів у статтях, тезах, дипломних роботах, що таке якісне академічне письмо. Захід проводив відповідальний за дотримання академічної доброчесності на факультеті Спірінцев Дмитро Васильович.
Дякуємо за такий цікавий та пізнавальний семінар!) ( здобувач магістерського рівня ВО Шапошніков А.)
13 грудня 2023 У нашому університеті вже понад рік успішно діє програма «Гість університету», у межах якої ми запрошуємо провідних вітчизняних і зарубіжних науковців, громадських діячів та стейкхолдерів. нашою гостею була Лекторка: Ірина Мацишина – доктор політичних наук, професор кафедри політології та державного управління ДонНУ імені Василя Стуса.
Кафедра соціології та філософії Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького запрошувала стати учасником гостьової лекції на тему: «ПРО СУБ’ЄКТНІСТЬ НА ВІЙНИ»
.
12 грудня викладачі кафедри соціології та філософії, здобувачі спеціальності Соціологія МДПУ імені Богдана Хмельницького долучились до воркшопу ЯК ОБРАТИ МЕТОДИ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ? які провів Cedos. Cedos – це незалежний аналітичний центр і спільнота, що працює над питаннями соціального розвитку з 2010 року й прагне поділитися власним досвідом та знаннями, аби допомогти іншим організаціям проводити дослідження, втілювати нові проєкти і аналізувати діяльність органів влади.
6 грудня на базі КНУ ім.Т.Г. Шевченка відбулось нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу наукових робіт зі спеціальності «міжнародне право» на тему «Міжнародно-правові наслідки збройної агресії рф проти України».
Незламна освітянська родина Університету щиро вітає здобувачку другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 054 Соціологія МДПУ імені Богдана Хмельницького ОЛЕНУ РЕШЕТНІКОВУ та її наукових керівників доцента Людмилу Афанасьєву та професора Михайла Цюрупу
З ПЕРЕМОГОЮ та отриманням третьої премії Президентського Фонду Леоніда Кучми!
Тема наукового дослідження: «Правові підвалини притягнення до відповідальності головних військових злочинців Московії: аналіз юридичних підстав початку міжнародного судового процесу «Нюрнберг-2»».
На власному досвіді усі ми – мелітопольці, зазнали антиправний режим російської окупації, нехтування правами людини і свободами демократичного суспільства.
Тематика, представлена Інститутом міжнародних відносин, була цікавою у науковому відношенні та важливою для покарання військових злочинців на міжнародно-правових засадах.
Європейські лідери неодноразово закликали до створення механізму покарання головних військових злочинців росії, однак потрібні міцні правові підвалини судового розгляду.
В роботі Олени був продемонстрований шлях уникнення тих вад ідейно-політичного та правового характеру, за які піддавали критиці засідання та вироки Нюрнбезького трибуналу. Війна вимагає всенародної відповіді на фронті, в тилу, на вільних і окупованих територіях, у тому числі на ділянці культури, науки, права.
Вітаємо! Пишаємось! Тримаємо освітній фронт! Працюємо заради Перемоги!
17 листопада 2023 р. Перший проректор, професор кафедри соціології та філософії Наталя Глебова взяла участь у Науковій конференції ім. проф. А. Сейліуса “CHALLENGES IN MANAGEMENT SCIENCE AND STUDIES” (Виклики управлінської науки та досліджень) (м. Клайпеда, Литва) з доповіддю «ВПЛИВ ВІЙНИ НА СТАН ВЗАЄМОВІДНОСИН І СТАВЛЕННЯ РЕСПОНДЕНТІВ ДО РІЗНИХ ЕТНОСІВ В БАГАТОНАЦІОНАЛЬНИХ ГРОМАДАХ».
15 листопада 2023
Кафедра соціології розширює горизонти га географію через участь в міжнародних тренінгах неформальної освіти від ERASMUS +. Хочу поділитися досвідом відвідання десятиденного тренінгу в Чехії WILD CONNECTIONS – це навчальний курс сприяння індивідуальній реакції на зміни, практикуючи внутрішню і зовнішню стійкість залишаючись «оф-лайн». Він об’єднав 24 молодіжних працівника та тренерів з 7 країн: Чехії, України, Італії, Іспанії, Болгарії, Польщі та Греції.
Ми розглянули способи реагування на актуальні соціологічні та екологічні ситуації та підвищення особистої реакції людей на зміни, ставлення молодіжних працівників та молоді до сталого розвитку та нульових відходів, виховували екоцентричний підхід до лідерства наголошуючи на методології природного зв’язку. Дізнались як підвищити потенціал молодіжних працівників та молоді в особистому зв’язку та емоційній стійкості через відключення від он-лайн пристроїв, розвинувши практики уважності, емпатії та підтримки психологічного здоров’я молоді, отримали новий погляд на основні відносини між людиною та природними явищами, як ключ до розуміння природних процесів у командах і спільнотах та можливість адаптувати їх. (здобувачка другого рівня ВО РЕщетнікова О
12 вересня 2023 Продовжуємо зустрічі із тими, хто виїхав, але неодмінно повернеться. Підприємці, юристи, волонтери, освітяни та інші небайдужі мешканці – у всіх спільний вектор викликів:
Як перетворити Мелітополь на місто щасливих людей після деокупації. Що ми «привеземо» із собою під час повернення. Що треба зробити, щоб Мелітополь засяяв на європейській мапі.
Разом будуємо стратегію об’єднання громади і майбутнього розвитку Мелітополя. Сьогодні Київ, незабаром інші міста і країни.
Ключове: команда Мелітополя – це не тільки міська влада. Це всі незламні мелітопольці, які готові разом працювати над відбудовою українського міста.
«Круглий стіл» організовано завдяки небайдужим людям, які постійно допомагають мелітопольській громаді. Це:
– Земфіра Кондур – керівниця Проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні»
09.08 2023 р., в онлайн форматі, пройшло засідання інтерактивного круглого столу до міжнародного дня корінних народів світу «Збереження ідентичності корінних народів в умовах війни та глобальних викликів ХХІ століття».
З різних куточків України та Європи, Ізраїлю та Турції, їх вітає багатокультурний Мелітополь, адже із-за військової агресії та тимчасової окупації, МЕЛІТОПОЛЬ Є ТАМ І СКРІЗЬ, ДЕ ЖИВУТЬ ЙОГО МЕШКАНЦІ.
Як захистити корінні народи від утисків та переслідувань за свою принципову підтримку ідеї територіальної цілісності та суверенітету України? Як захистити їх права, як не втратити їм свою ідентичність в умовах російської військової агресії? Як захистити культурну спадщину, яка наразі знаходиться під окупацією? Ці, та багато інших питань, були підняті на заході, за що ми вдячні нашим потужним спікерам:
Михайлу Семикіну, заступнику міського голови міста Мелітополь.
Ігорю Лісовському, заступнику Голови Державної служби з питань етнополітики і свободи совісті
Ашоту Аванесяну, Голові Ради національних спільнот України
Віолі Попенко, координаторці Проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних менших і ромів в Україні»
Наталі Фалько, ректорці МДПУ імені Богдана Хмельницького.
Ескендеру Барієву, голові Правління Кримськотатарського Ресурсного центру, голові управління з правових питань та закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу
Павлу Мяло, заступнику директора департаменту культури та інформаційної політики Запорізької обласної адміністрації
Аніфе Куртсеітовій, Голові ГО «Кримська родина», заступниці директора ДП Кримський дім»
Світлані Бараш, координаторці соціального проекту «Караїми України під час війни»
Бекіру Аблаєву, члену ГО «Кримська родина»
Ельмірі Аблялімовій, проджект-менеджерці Кримського інституту стратегічних досліджень, членкині Експертної ради при Представництві Президента України в АР Крим, Уповноваженій Голови Меджлісу кримськотатарського народу з питань культурної спадщини
Наталі Сапак, доцентці, кандидатці мистецтвознавста, голові Миколаївського караїмського історико-культурологічного товариства «Мурат»
Надії Васильчук, науковий співробітниці музею караїмської історії та культури Національного заповідника «Давній Галич»
Гульнарі Бекіровій, членкині Меджлісу кримськотатарського народу, заступниці Голови Генічеської районної адміністрації
Віктору Гудзю, професору МДПУ імені Богдана Хмельницького
Ганні Стаценко, голові ГО «Спілка громадських організацій «Рада національних товариств» м. Мелітополь
Ларисі Поляковій та Ернесту Муртазієву, деканам МДПУ імені Богдана Хмельницького
Ірині Чурсі, членкиня болгарського товариства
Альоні Алєксєєвій, членкині україно-польської ГО «Полонія».
Мессенждер нашого заходу: ми разом робитимемо все задля деокупації та реінтеграції наших тимчасово окупованих територій. Наша сила в єдності та вмотивованості.
Сьогодні 18 травня о 13.00 у рамках реалізації проєкту Ради Європи
«ПІДТРИМКА РЕФОРМУВАННЯ ЗАКОНОДАВЧОЇ БАЗИ ЩОДО НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН ТА ЗМІЦНЕННЯ СТІЙКОСТІ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН І РОМІВ В УКРАЇНІ»
на базі Відкритого простору допомоги «Саме тут» відбувся
ІНТЕРАКТИВНИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ З ЕЛЕМЕНТАМИ МИСТЕЦЬКИХ АКТИВІВ «ВКРАДЕНА БАТЬКІВЩИНА: СТАЛІНСЬКА ДЕПОРТАЦІЯ ТА РАШИСТСЬКА ОКУПАЦІЯ».
Організатором виступила ГО Мелітопольський регіональний комітет сприяння повернення кримських татар на історичну батьківщину “АЗАТ”.
До круглого столу залучилися представники кримськотатарської організації Ана Юрт (м. Запоріжжя).
З вітальним словом виступили:
Мяло Павло Іванович – заступник директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА;
Семікін Михайло – заступник Мелітопольського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
Науфаль Хамдані – Голова громадської спілки «Асоціація національних меншин Запорізької області»;
Мухаммад Мамутов – імам міста Запоріжжя і заступник муфтія ДУМУ «Умма»;
Гульнара Бекірова – член Меджлісу кримськотатарського народу, заступник голови Генічеської РДА;
Тетяна Коноваленко – в.о. ректорки МДПУ імені Богдана Хмельницького.
Для дітей працювала мистецька майстерка з малювання української та кримськотатарської символіки.
Нескорений багатокультурний Мелітополь: не простимо, переможемо, відродимо.
12-13 травня 2023 року викладачі й здобувачі кафедри соціології та філософії взяли участь у VIІ МІЖНАРОДНІЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ “АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ФУНКЦІОНУВАННЯ МОВИ І ЛІТЕРАТУРИ В СУЧАСНОМУ ПОЛІКУЛЬТУРНОМУ СУСПІЛЬСТВІ”
5 травня 2023 професор кафедри соціології та філософії Наталя Глебова взяла участь у роботі круглого столу «Конфлікт у (пост)сучасному світі: класичні теорії та сьогоденні практики» за участю та організацією Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Соціологічного факультету, наукового товариства, Соціологічною асоціацією України, Харківського відділення Соціологічної асоціації України.
В межах круглого столу були обговорені класичні та постмодерні погляди на конфлікт; вплив технологій і цифрової епохи на конфлікти; кібервійни та багато інших аспектів сучасних конфліктів. Окрему увагу приділили війні в Україні та її впливу на трансформації українського суспільства.
Дякую організаторам та учасникам за запрошення та можливість долучитися до змістовного обговорення!!!
30 квітня на базі простору «Creative State of Arsenal» в місті Києві мешканці Мелітополя обʼєднались для обговорення плану відновлення життя нашої громади після деокупації міста
Щиро дякую за запрошення мене, як студентки-соціолога та співробітника кафедри соціології на подію, де кожен учасник вірить в перемогу та робить все що в його силах задля її наближення
Однією з причин вступу на спеціальність соціологія було саме бажання жити у суспільстві та у країні, для будови яких я теж можу щось зробити і якщо ми мріємо про майбутнє, бачимо свою країну та її міста розвинутими, сучасними та сприятливими для проживання в них всього свого життя, саме соціологія допоможе нам сформувати мету, ціль і конкретний план дій для її досягнення. Я бажаю абітурієнтам віднайти своє місце в суспільстві обравши найкращий шлях для цього, соціологічну освіту в Мелітопольскькому державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького
28 квітня 2023 В рамках програми «Гість Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького», більше 40 здобувачів вищої освіти, науково-педагогічні працівники факультету інформатики, математики та економіки та хіміко-біологічного факультету долучились до лекції, спікерами якої стали Надя Лобнер, доктор політології, славістка, садотерапевт, викладач для дорослих, наставник з питань охорони здоров’я, посередник природи докторка політології Надя Лобнер (м. Зальцбург). Вона розповіла про соціальну реаьілітацію засобами гарденотерапії , що базується на терапевтичних ефектах рослин за допомогою заохочення людей до роботи з рослинами. Друга спікерка, Поліщук Анастасія, випускниця Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди. Магістр української філології, учитель української мови та літератури в середній та старшій школі. Наразі вона перебуває в Зальцбурзі. Пані Анастасія презентувала основні проблеми, з якими стикаються наші діти шкільного віку, перебуваючи за кордоном. Доречними й влучними були визначені нею шляхи вирішення. Дякуємо за співпрацю й надану можливість послухати компетентну лекцію від наших гостей, за моральну підтримку. Ми можемо виграти цю війну тільки підтримуючи один о дного.
26 квітня викладачі та студенти кафедри соціології та філософії Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького взяли участь у Міжнародній науково-практичній конференції
«Соціальні та культурні Європейські Студії:
соціальні інновації для України». Конференція проводилася в рамках імплементації проєкту напряму Жана Монне – Кафедра Жана Монне «Соціальні та культурні аспекти Європейських Студій» (SCAES)620635-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-CHAIR та у синергії з проєктами напряму Еразмус+ КА2 «Університети-Громади: Посилення співпраці» 101083077 — UNICOM — ERASMUS-EDU-2022-CBHE та Центру досконалості Жана Монне «Європейські Студії соціальних інновацій в освіті» – Jean Monnet Centre of Excellence ESSIE – 101085552 – ERASMUS-JMO-2022-COE.
Дякуємо організаторам!!!
11 квітня 2023 Кафедра соціології та філософії запрошувала стати учасником відкритої лекції доктора філософських наук, професора кафедри соціології та філософії МДПУ імені Богдана Хмельницького Цюрупи Михайла Володимировича!
Тема лекції – “Філософія буденності героїзму: французька екзистенційна філософія ХХ ст.”
Кафедра соціологія щиро вдячна доктору філософських наук, професору Цюрупі Михайлу Володимировичу за відкриту лекцію “Філософія буденності героїзму: французька екзистенційна філософія ХХ ст.” для викладачів та здобувачів університету. Філософія відкрита для всіх ! Навчитися філософствувати, проникнутися стилем мислення французького екзистенціалізму, винести складний зміст за межі нормативних знань підручників – справжньо цікаво та життєво необхідно! Дякуємо всім хто приєднався! Хто цікавиться сучасними філософськими студіями!
6 квітня 2023 року Кафедра соціології Запрошує Вас взяти участь у гостьовій лекції, присвяченій Міжнародному дню ромів!
Зустріч відбудеться об 11.00 (онлайн) за участі студентів Українського державного університету імені Михайла Драгоманова та Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.
На зустріч запрошено представницю Міжнародного благодійного фонду «Чіріклі» – Капіталіну Кондур.
Мета зустрічі – ознайомлення з історією та традиціями ромів, руйнування стереотипів щодо представників ромської національності.
Організатори: Ярошенко А.О., д. філос. Н., проф.., директор Навчально-наукового інституту молодіжної та сімейної політики і соціальної роботи Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, Афанасьєва Л. В., к.філос.н., доц., завідувач кафедри соціології та філософії Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.
31 березня 2023 року на базі відкритого простору допомоги «Саме тут» (м. Запоріжжя) науковці Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького продовжили роботу круглого столу «Жінка і війна («жіноче обличчя» війни»), який був ініційований Музеєм книги і друкарства України (м. Київ).
В рамках другого засідання було продовжено розглядання таких питань: жінка і війна в історичній ретроспективі; гендерні виміри війни; стигма окупації: українські жінки в суворих реаліях воєнного часу; жінки-войовниці, волонтерки, біженки, жертви, колаборантки; прихований фронт українських освітянок, жіночі історії багатокультурних громад: роль міжнародної спільноти у підтримці української жінки, тощо.
До учасників з привітальним словом звернулися: виконувачка обов’язків ректора МДПУ імені Богдана Хмельницького, доцентка Наталя Фалько, перша заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Ірина Рудакова, керівниця відкритого простору допомоги «Саме тут» Катерина Кучина.
Своїми історіями поділися представники й представниці національно-культурних товариств, освітяни, громадські активістки, держслужбовці, науковці, волонтери.
Найзворушливим та емоційним став виступ директорки Закладу позашкільної освіти «ЦЕнтр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району» Запорізької міської ради з авторською прозою «Жіноче обличчя війни» Ірини Чурси під акомпанемент керівника музичної студії гуртка гітаристів Олександра Андронова. На круглому столі були представлені текстильні авторські роботи «Жінки-Берегині миру» керівника гуртка журналістики «Проба пера» ЗПО «ЦДЮТ Шевченківського району» ЗМР Аліни Переверзєвої.
Круглий стіл ЖІНКА І ВІЙНА («ЖІНОЧЕ ОБЛИЧЧЯ ВІЙНИ») показав жіночу непереможність, незламність, віру, силу, красу та натхнення!!!
2 березня о 20-00 викладачі й студенти кафедри соціології та філософії долучилися до зустрічі: «Україна та Ізраїль через рік від початку повномасштабного вторгнення».
В зустрічі брали участь: Зеєв Ханін, політолог, професор університету Бар-Ілан (Ізраїль), Ігор Семиволос, політолог, соціолог, директор Центру близькосхідних досліджень (Україна), Міша Шаулі – перекладач, полковник поліції Ізраїлю у відставці, Анна Жарова – одна із засновниць громадської організації “Ізраїльські друзі України” та СЕО Ізраїльсько-Українського альянсу, Даніїл Шапшовіч, офіцер Армії оборони Ізраїлю.
Ведучі: директор Студії «Діє-Слово» Олена Заславська, історик та журналіст Юрій Корогодський
На зустірі піднімалися питання: Чому Ізраїль не став на бік України та фактично обрав нейтралітет з початку повномасштабного вторгнення? Як зараз виглядають відносини двох країн та чого чекати найближчим часом?
2 березня 2023 року викладачі й студенти кафедри соціології та філософії на підтримку державної Стратегії національно-патріотичного виховання молоді України, згідно плану просвітницької діяльності долучилися до ІІ Міжнародної козацької воєнно-історичної конференції на честь видатного полководця гетьмана Дмитра Вишневецького (Байди) та переможних походів Запорозьких козаків – захисників України.
Захід організований Міжнародним Конгресом Українського козацтва, Мелітопольським державним педагогічним університетом імені Богдана Хмельницького, Запорізькою обласною універсальною науковою бібліотекою за підтримки депутатів Запорізької обласної ради.
2 березня 2023 викладачі кафедри соціології та філософії долучилися до міжнародного заходу з циклу Ukrainian Talk, який проводився у межах співробітництва Даремського університету (м. Дарем, Великобританія) та Запорізького національного університету (м. Запоріжжя, Україна).
Ця дискусія мала на меті дослідити, як держава, гуманітарна система та освітні заклади можуть допомогти різним групам біженців у їх нових та старих домівках найбільш дієвим чином
22 лютого 2023 року викладачі кафедри соціології та філософії Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького провели ІХ регіональну науково-практичну конференцію «Людина і світ».
Зі вступним словом до учасників звернулися декан факультету інформатики, математики та економіки Муртазієв Е.Г. та професор кафедри соціології та філософії Глебова Н.І., які побажали присутнім творчого мислення, не зупинятися на досягнутому і впевнено йти до поставленої мети.
В роботі науково-практичної конференції взяли участь учнів із загальноосвітніх навчальних закладів м. Мелітополя: №4, 10, 15, 16, КЗ «Мелітопольського ліцею-інтернату ІІ-ІІІ ступеня» ЗОР, Мелітопольського центру позашкільної освіти. А також учні з Березанського ліцею № 1, 2, 3, 4 Березанської міської ради Київської області, Гадяцького ліцею №3 імені Івана Виговського Гадяцької міської ради Полтавської області, Вишнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новооржицької селищної ради Полтавської області, Деревківського ЗЗСО 1-2 ст Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області Село Деревки, Оболонського опорного закладу ЗСО Оболонської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області.
Конференція працювала в форматі секційних засідань, на яких презентували свої виступи творчі, неформатні та дуже талановиті учні та здобувачі за такими тематичними напрямками: «Толерантність та міжкультурний діалог», керівник секції – Афанасьєва Людмила Василівна, завідувачка кафедри соціології та філософії, доцентка, кандидатка філософських наук; «Проблеми дозвілля молоді. Молодіжні субкультури», керівник секції – Глебова Наталя Іванівна, професорка кафедри соціології та філософії, докторка соціологічних наук; «Релігія та суспільство. Психологія молодіжних конфліктів», керівник секції – Чичановський Ігор Олексійович старший викладач кафедри соціології та філософії, «Людина в глобальному світі. Людина і природа», керівник секції – Букрєєва Ірина Вікторівна, доцентка кафедри соціології та філософії, кандидатка філософських наук.
В такі складні умови регіональна конференція стала осередком талановитої молоді з усіх куточків України, бо мелітопольські учні та здобувачі наразі проживають у різних міста України та за її межами. Дякуємо креативній молоді та керівникам за підтримку та незламність! Слава Україні!!!
20 січня 2023 Напередодні святкування Дня Соборності України, кафедра соціології доєдналась до заходу у форматі коннект-студії “Єднання заради Перемоги”. Сила народу в єдності. А єдність – це згуртованість, цілісність та неподільність. Адже лише тоді, коли ми разом, ми є великою й непереможною силою у протидії з рашистською агресією. Промови та вітання до Дня Соборності були почуті від представників влади міста Мелітополя, викладачів Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, студентів та гостів з міст Луганськ та Луцьк. Не дивлячись на складні умови ми всі ще раз довели, що ми мужні і сильні. Тільки згуртованість є запорукою нашої перемоги. Ми знаємо що нам буде складно, але ми впораємось. Бо ми єдині, а коли ми разом – ми сила. Україна Соборна- разом до перемоги. Слава Україні. Героям слава.