Організаційна робота

Професор Марченко О.А. входить до робочої групи з моніторингу виконання міської моделі міжкультурної інтеграції м. Мелітополь. Оксана Анатоліївна взяла участь у виконанні заходів стратегії інтеркультурного розвитку м. Мелітополь, у роботі над проектом презентаційного видання «Смакує по-мелітопольськи».

Марченко О.А.є членом координаційної ради з питань розвитку бізнесу в м. Мелітополь.

Марченко О.А. є членом громадської організації «Спілка краєзнавців Мелітопольщини». Брала участь в організації та проведенні краєзнавчих заходів для здобувачів університету.

Проф. кафедри Марченко О.А. є експертом НАЗЯВО. Систематично бере участь у тренінгах та семінарах, що проводяться агенством. Здійснює експертизу освітніх прогам ЗВО України.

Оксана Анатоліївна є активним та дійсним членом Всеукраїнської спілки сприяння розвитку зленого туризму, Асоціації гостинності України. Всі НПП кафедри є дійсними та активними членами Всесвітньої економічної асоціації.

За ініціативи завідувача кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу, д.е.н. Марченко О.А. на базі науково-освітньої лабораторії Готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького пройшов міжкафедральний науково-методичний семінар «Нематеріальна культурна спадщина, як сучасний туристичний ресурс: досвід, практика, інновації», який зібрав усіх зацікавленних осіб, які мають досвід знання і бажання досліджувати актуальні проблеми туристичної галузі, культурології, музеєзнавства, сприяти визнанню унікальних традицій (звичаїв, обрядів), культурних пам’яток України, які формують туристичний імідж міста, держави.

Серед запрошених гостей були присутні керуючий справами виконкому Мелітопольської міської ради Семікін М.О., радник мера з питань інтеркультурності міста Афанасьєва Л.В., керівник Мелітопольського лабораторного центру МОЗ України Скляров Р.В., голова ГО «Спілка краєзнавців Мелітопольщини» Воровка В.П., директор Мелітопольського краєзнавчого музею Ібрагімова Л.Р., директор рекламного агентства «WIZARD» Сорокін О.В., представники етнічних товариств Мелітополя.
Окремим питанням семінару було обговорення презентації видання «Смакує по-мелітопольськи». По закінченню заходу учасники семінару мали змогу продегустувати страви, представлені у виданні (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

Для дітей м. Мелітополя НПП кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу  проф. Марченко О.А. та Сальнікова М.В. разом зі здобувачами вищої освіти спеціальності «Готельно-ресторанна справа» організували майстер-клас по приготуванню шоколадного фондю з фруктами, який відбувся в науково-освітній лабораторії «Готельно-ресторанного та туристичного бізнесу» (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

НПП кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу брали участь у святкуванні Дня міста з презентацією послуг, які надає науково-освітня лабораторія готельно-ресторанного та туристичного бізнесу.

НПП кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу брали участь у Бізнес-Fest «Покровський Ярмарок» з презентацією послуг, що може надавати Лабораторія готельно-ресторанного та туристичного бізнесу (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

Викладачами кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу на базі науково-освітньої лабораторії Готельно-ресторанного та туристичного бізнесу» було проведено сертифікаційні програми «Логістична майстерність»  (керівник – к.е.н., доц. Біляєв С.С.) та «Сучасна організація туристичного бізнесу»  (керівник – к.н.держ. упр., доц. Гурбик Ю.Ю.). Сертифікаційні курси привернули увагу 20 учасників, які отримали поглибленні знання та оволоділи компетентностями у сферах організації туристичної діяльності в Україні та управління логістичними процесами на підприємствах (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

4 листопада 2019 р. під керівництвом доц. Марченко О.А. та ст.викл. Гурбика Ю.Ю. студенти кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу теж долучились до проведення Всесвітнього дня сендвіча. Вони підготували презентації з історії, видів, виготовлення страви, власноруч приготували різноманітні сендвічі та оформили їх подачі. Багато цікавого підготували студенти в своїх презентаціях (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

Викладачі кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу провели вікторину «Economics and Ecology», яка була присвячена Всесвітньому дню Матері-Землі. Учасниками вікторини були здобувачі вищої освіти спеціальності 051 Економіка та 241 Готельно-ресторанна справа. Модератор заходу Гурбик Ю.Ю. зазначив, що зараз все більшої популярності набуває новий напрямок економічної науки, який на основі економічних законів та механізмів досліджує актуальні питання та проблеми пов`язані з навколишнім середовищем, які сприяють зменшенню забруднення природи, забезпечують енергозбереження та охорону біологічного різноманіття у світі. Саме за цим актуальним напрямком – економічна екологія, було проведено онлайн-вікторину (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

Викладачами кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу МДПУ імені Б.Хмельницького була проведена профорієнтаційна платформа «Чому саме економіка?». Зустріч відбулася з випускниками Привільненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Генічеської районної ради Херсонської області та Генічеської санаторної загальноосвітньої школи-інтернат І ступеня м. Генічеськ, Херсонської обласної ради. Завідувач кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу, д.екон.н. Марченко О.А. зазначила, що сучасна економіка є пріоритетною сферою людської життєдіяльності, без якої неможливий розвиток будь-якого суспільства та перспективною наукою для активної та енергійної молоді з креативним мисленням. Також Оксана Анатоліївна ознайомила гостей заходу ще з однією не менш затребуваною спеціальністю «Готельно-ресторанне господарство та туристичний бізнес», яка передбачає підготовку кваліфікованих фахівців (бакалаврів), які здатні розв’язувати складні спеціалізовані завдання та практичні проблеми, пов’язані з професійною діяльністю в закладах готельно-ресторанного господарства та туристичного бізнесу. Фахівці готуються для організаційно-управлінської, господарської, комерційної та науково-дослідної діяльності у сфері туризму, готельного господарства, ресторанного сервісу, курортної справи. Крім того учасники зустрічі отримали вичерпну інформацію про особливості вступу та навчання на спеціальності кафедри та були запрошені здобути вищу освіту в МДПУ імені Б.Хмельницького (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

Викладачами та студентами кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу МДПУ імені Богдана Хмельницького було проведено круглий стіл, присвячений Всесвітньому дню туризму. Учасники та гості заходу занурились у цікаву туристичну подорож рідною Україною. Ознайомились з об’єктами світової спадщини ЮНЕСКО та найвідомішими мандрівниками та першовідкривачами світу. Наприкінці, організатор заходу доц. Гурбик Ю.Ю. провів вікторину «Ерудований турист». Першокурсники з цікавістю приймали активну участь у вікторині та показали свою високу обізнаність у сфері туризму (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/ business.mdpu/).

Викладачі кафедри прийняли участь у вебінарі для гарантів освітніх програм «Реалізація програм академічної мобільності в умовах пандемії». У рамках семінару обговорювалися питання щодо організації міжнародної діяльності в умовах пандемії та були презентовані програми академічної мобільності для здобувачів вищої освіти (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/ business.mdpu/).

Науково-педагогічні працівники кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу взяли участь у ІІ Міжнародних наукових форумах «NEW ECONOMICS – 2020», «NEW ECONOMICS – 2021». На форумах обговорювались та презентувались передові економічні ідеї та пропонувались нові шляхи вирішення актуальних економічних проблем. Форум проходив за чотирма академічними платформами, на яких викладачі кафедри презентували свої доповіді (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/ business.mdpu/).

На платформі Zoom в режимі відеоконференції відбувся попередній захист кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти спеціальності 051 Економіка за освітніми програмами «Керівництво персоналом та економіка праці» та «Економіка та адміністрування в охороні здоров’я». Студенти підготували доповіді та презентації з тем дослідження. Кваліфікаційні роботи виконані на актуальні теми, враховуючи стратегічні пріоритети розвитку економічних систем, а саме: «Удосконалення державного регулювання в системі охорони здоров’я України», «Маркетингова політика (діяльність) на підприємствах машинобудівної галузі України», «Формування інноваційних механізмів управління закладами вищої освіти», «Процеси кластероутворення в системі інноваційного розвитку регіону» та ін.  НПП кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу ознайомились з кваліфікаційними роботами студентів, заслухали їх доповіді, обговорили виниклі питання з тем дослідження та рекомендували всі роботи до захисту екзаменаційній комісії, враховуючи всі вимоги щодо виконання кваліфікаційних робіт та академічної доброчесності (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/ business.mdpu/).

Викладачі кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу прийняли участь у значній туристичній події Східної України – І Туристичному форумі Приазов’я. На форумі розглядались важливі напрями розвитку сфери туризму та гостинності Азовського регіону на України вцілому. Спікери веб-семінару надали багато ґрунтовної інформації та корисних порад щодо напрямків розвитку туризму в Приазов’ї (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/ business.mdpu/).

Доцентом кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу Гурбиком Ю.Ю., гарантом освітньо-професійної програми «Готельно-ресторанне господарство та туристичний бізнес» було проведено Zoom-конференцію «Чому і як здобувач вищої освіти може впливати на якість освітньої програми?»

Учасниками заходу стали здобувачі вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Готельно-ресторанне господарство та туристичний бізнес», НПП кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу, стейкхолдери ОП (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/ business.mdpu/).

Гарантом освітньо-професійної програми «Економіка та бізнес» доцентом кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу Верховод І.С. було проведено Zoom-конференцію «Чому і як здобувач вищої освіти може впливати на якість освітньої програми?»

У конференції взяли участь здобувачі вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Економіка та бізнес», НПП кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу, стейкхолдери освітньої програми.

На заході було розглянуто:

– нормативні документи системи внутрішнього забезпечення якості освіти, зокрема, «Положення про участь здобувачів вищої освіти у забезпеченні якості освіти в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького»;

– шляхи та механізми впливу здобувачів вищої освіти на удосконалення якості освітнього процесу в Університеті;

– суб`єкти освітнього процесу до яких здобувачі вищої освіти можуть звертатися стосовно покращення якості освітньої програми;

– структуру та особливості освітньої програми «Економіка та бізнес» (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/ business.mdpu/).

23 лютого 2021 р. з робочим візитом Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького відвідав керівник туристичного сектору програми USAID Economic Resilience Activity (ERA) Олександр Файнін. На базі науково-освітньої лабораторії Готельно-ресторанного та туристичного бізнесу було проведено екскурсію, в ході якої завідувач кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу д.екон.н., проф. Марченко О.А. розповіла про досягнення та наукові наробки науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти кафедри. Оксана Анатоліївна зазначила, що наше студентство бере активну участь у наукових Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт в галузі економіки туризму та готельно-ресторанного бізнесу (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

10 березня 2021 р. на факультеті інформатики, математики та економіки відбулось одне з найвеселіших і найдавніших свят – Масляна (Масниця). Свято організовано та проведено викладачами та студентами кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу (інформація міститься за посиланням https://www.facebook.com/business.mdpu/).

24 березня 2021р. За ініціативи НПП на базі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького відбувся Регіональний науково-практичний семінар «Гастрономічні тренди нематеріальної культурної спадщини як туристичні ресурси Запорізького краю».

Захід проведено за підтримки департаменту культури, туризму національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації.

Під час зустрічі було зазначено, що стратегічна мета розвитку туризму в Україні полягає у створенні продукту, конкурентоспроможного на світовому ринку, здатного максимально задовольнити туристські потреби населення країни, забезпечити на цій основі комплексний розвиток територій та їх соціально-економічних інтересів за збереження економічної рівноваги та історико-культурної спадщини. Перспективним і одним із найбільш динамічно розвинених сегментів як туристичного, так і ресторанного видів у сучасних умовах можна назвати «гастрономічний туризм». Цей новий вид туризму має більші перспективи розвитку, а організація «гастрономічних турів» сприяє відродженню національних кулінарних традицій.

Важливість гастрономічного туризму полягає у здатності розмежувати ціннісно-смисловий універсум культури окремих народів, і в такому ракурсі він постає як один із засобів активізації крос-культурної комунікації, є проявом міжкультурних контактів і як такий сприяє встановленню багатовекторних комунікаційних зв’язків. Внаслідок різноманітних культурних контактів відбувається обмін ментальними, духовними і матеріальними цінностями, досвідом на міжособистісному, етнічному, державному та загальноцивілізаційному рівнях (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/business.mdpu/).

Проф. Марченко О.А. була організатором Міжнародної науково-практичної конференції та редактором збірника Матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції «Стратегічні пріоритети розвитку соціально-економічних систем у контексті сучасного наукового виміру», яка проходила 27 жовтня 2021 року на базі кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (інформація міститься за посиланням  https://www.facebook.com/business.mdpu/).